evlilikte-sorunlar
Evlilikte İletişim Sorunları
26 Ocak 2017
evlilikte-cinsel-sorunlar
Evlilikte Cinsel Sorunlar
1 Şubat 2017

Aile Terapisti İstanbul Anadolu Yakası

evlilik-terapisti

Aile terapileri insanların zaman zaman ihtiyacı olan ve gerekliliği artan, son zamanlarda önemi artan bir gerekliliktir. İnsanlar ve özellikle çiftler bazı zamanlarda ortaya çıkan sorunlarını çözmeye çalışırlarken öyle yöntemler kullanabiliyorlar ki kendilerini daha çok zedeliyor ve belki de küçük sebeplerden dolayı kurulan aile bir anda dağılabiliyor. Bireyler farkında olmadan kurdukları iletişimin karşısındaki insanı incitebiliyor. Çoğu çiftin arasında yaşanan şiddet, tartışma ya da boşanma durumlarının nedeni iletişimin kalitesiz olmasıdır. Bu yazımızda aile terapisi nedir ve bunun hakkındaki amaçları, yaklaşımları ve terapinin nerelerde uygulandığı gibi konuları açıklayacağız.

Aile Terapisi Nedir?

Aile terapisi alanında yetişmiş profesyonel uzmanlar tarafından uygulanan, aile fertleri arasında yaşanmış olayların üstesinden gelinmesine mantıklı kararlarla birlikte yardımcı olurlar. Kalabalık aile içerisinde ya da çift olarak yaşayan ailelerde çıkan anlaşmazlık durumlarını, şiddet vakalarını halletme yönünde terapiler gerçekleştirirler. Bunun yanında aile terapisti ebeveynlerin çocuklarının davranış ve hareketlerinden endişelenmesi konularında, çocuklarının okullarında çıkan problemlerinde inanılmaz derecede yardımcı olurlar. Aile terapistlerinin bir başka odaklandığı konu ise aile bireylerinin herhangi birinde çıkabilecek fizyolojik veya psikolojik hastalıklarının tedavisinde ve özellikle madde bağımlılığı gibi tehlikeli alışkanlıkların çözülmesinde profesyonel bir şekilde fayda sağlarlar. Aile terapilerinin aile bireylerine daha fazla yardımcı olabilmeleri için araştırdıkları  yeni yöntem ve fikirlerle sorunların çözülmesinde  yararlı olurlar.

Aile Terapistlerinin Bireylere Yaklaşımları

Terapiye katılan her aile bireyi terapi süresince katılımını sağlamak amacında olan aile terapistleri, ailenin her bireyiyle el sıkışır, göz teması kurar bunun yanında çocukları ve ebeveynleri daha iyi tanımak için okul, iş ve ev hayatları hakkında sorular sorarak aile bireyleriyle konuşurlar. Terapi sürecinde aile terapisti aile fertleri ile empatik iletişim içinde olmalıdır. Empatik iletişim ile aile bireylerinin fikir, duygu, düşünce ve davranışlarına ilgi gösterip onları dikkatli bir şekilde dinleyerek bireyleri anlamaya çalışmalıdır. Terapi süresince aile üyelerinin her seansa katılımını sağlamalı ve iletişimin kalitesini arttırmalıdırlar. Terapi süresi bittiğinde ise aile bireylerine terapiyi bitirmek isteyip istemediklerini sorarlar ve ileride gerek duyduklarında tekrar gelebileceklerini söylerler. Bu şekilde terapiyi sonlandıran aile terapistleri aile sorunlarını profesyonel bir şekilde çözerler. Aile terapisi ücretleri ise aslında çok uçuk fiyatlara sahip olmayıp, her ailede uygulanan farklı terapilere göre şekillenebiliyor.

Aile Terapisi Nerelerde Uygulanır?

Aile terapileri gün geçtikçe önemini arttırmış ve insanlar tarafından önerilen, popülerleşmeye devam eden bir terapi biçimidir. Aile terapileri psikoterapistlerin kendi ofislerinde yeterli ortamları mevcut ise rahatlıkla yapılabilir. Psikoterapi merkezlerinde de alanında profesyonel terapistler tarafından uygulanan aile terapileri yapılabilir. Bunun yanında ücretsiz aile terapisi hizmeti ile ailelere hizmet edilebiliyor. Sosyal kuruluşlarda, hastanelerde, kliniklerde ücretsiz terapi imkanlarından faydalanabilirsiniz. Bunun yanında son dönemde popülerliği arttıran bir terapi yöntemi ise ailelerin ya da çiftlerin yaşadıkları evlerde terapilerin uygulanmasıdır. Bireylerin kendilerini oldukça rahat hissetmesi ve daha iyi iletişim kurma açısından bu yöntem sıklıkla uygulanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir