iliski-terapisti-faydalari
İlişki Terapisti İstanbul
19 Şubat 2017
istanbul-evlilik-terapisti
Evlilik Terapisti İstanbul Anadolu Yakası
24 Şubat 2017

Aile Terapisti İstanbul Avrupa Yakası

aile-terapisti-avrupa

Aile ve ilişki terapisi son yıllarda bireylerin ihtiyacı olan ve yapılması gereken bir terapidir. Bu terapi insanlar tarafından yanlış anlaşılabiliyor. Aslında aile terapisi sadece ailelerle uygulanan bir terapi çeşidi değildir. Aile terapistleri son yıllarda gittikçe önemini arttırıyor. Bu yazımızda sizler için aile terapisi nedir, aile terapisti kimdir, aile terapisi faydaları nelerdir bu konularda açıklamalarda bulunacağız.

Aile Terapisi Nedir?

Aile, akrabalık ilişkilerindeki bireylerin birlikte yaşadığı, farklı üyelerden kurulu bir topluluktur. Aile terapisi uygulamaları aile bireyleri arasındaki ilişkilerde kurulan iletişimlerin kalitesini arttırmak ve ortaya çıkan tartışmaları sonlandırmak için aile bireylerine yardımcı olan bir terapi biçimidir. Aile terapistleri aile bireyleri arasında çıkan anlaşmazlıklar, krizler, aile içinde yaşanan şiddet sorunlarını çözmede büyük ölçüde aileye destek olurlar. Aile fertlerinin arasında meydana gelen iletişim kopukluğunu ortadan kaldırmak, aile bağlarını güçlendirme gibi ihtiyaçları gidermek için aile terapisi yapılabilir. Aile terapisinin hangi sıklıkta ve ne kadar uzun süreceği tamamen aile ihtiyaçlarına bağlıdır. Aile terapisi genellikle haftada bir kez ya da iki haftada bir kez yapılır. Aile terapisi için seans süresi 1 buçuk saat sürmesi uygun bir süredir. Aile terapileri genellikle sekiz ve 20 seans arasında sürebilir. Tabii ki yine de ailenin ihtiyaçları ile bağlantılı olarak bu süre uzayıp kısalabilir. Ailenin ne kadar terapiye katılımlı olduğu ve aile bireylerinin motivasyonları da seans sürelerini etkileyebilmektedir. Aile terapisi hizmetleri psiko terapistlerin özel bürolarında, psikolojik danışma merkezlerinde, hastanelerin psikoterapi kliniklerinde aynı zamanda ailelerin kendi evlerinde de uygulanabilir. Bunun yanında ücretsiz aile terapisi danışmanlık hizmetleri ile sosyal kurumlar da ailelere destek olmaktadır.

Counseling Series - Getting Help

Aile Terapistleri Kimlerdir?

Birçok psikoterapi yöntemleriyle eğitim alan aile terapistleri hem çocuk hem eşler hem de aileler ile nasıl ilişki kurulup terapi yapacağını öğrenmiş uzman kişilerdir. Aile içi şiddet, göçmen, mülteci aileler ve cinsellik konularında uzmanlaşan aile terapistleri her türlü ailevi sorunlarda destek olmaktadırlar. Aile terapistleri yalnızca ailelerle değil, kimi zaman aile  bireyleriyle de ayrı ayrı terapi uygulayabilirler. Bu tamamen ailenin sorunlarının farklılığına göre değişir.

Aile Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Aile terapileri aile bireylerinin birbirleriyle daha kaliteli iletişim kurmalarında yardımcı olup aile içinde çıkan anlaşmazlık problemlerini ortadan kaldırmakta faydalı olur. Aile içinde yaşanan her türlü anlaşmazlık ve tartışmaları çözmede yardımcı olurlar. Aynı zamanda ailede meydana gelen her türlü problemin daha da kötüleşmesini engelleyip, ailenin zarar görmesini önlemekte faydalı olurlar. Aile terapilerinin amacı sağlam, güçlü ve mutlu bireylerden oluşan aileler oluşturmaktır. Aile terapisti ücretleri ise sanıldığının aksine ailelerin ihtiyaçlarına göre yeterli seanslarda uygun fiyatlarla gerçekleşebiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir