evlilikte-kaybetme-korkusu
Evlilikte Kaybetme Korkusu
4 Şubat 2017
evlilige-hazirlik-testleri
Evlilik Analiz Testleri
13 Şubat 2017

Evlilik Sorunları

evlilik-sorunlari-nasil-cozulur

Kimse hayatının geri kalanını bir birlikteliğe götürürken en mutlu gününde ayrılığı asla düşünmüyordur. Ancak bir insanla flört yada nişanlılık o insanla aynı evi, hayatı paylaşmaya benzememektedir. Hayat bazen hayallerimizdeki gibi olmamaktadır. Son yıllarda evlilik ilişkileri incelendiğinde çağında getirdiği bazı gereksinimler , lüks yaşantı merakı, geçim sıkıntısı, fazla çalışma saatleri, cinsellik, zaman ayıramama gibi benzer bir çok sorunun artmasıyla birçok sıkıntıyla karşı karşıya kalınmıştır. Yapılan araştırmalara göre son 10 yılda yapılan her beş evlilikten biri bitme aşamasına gelmektedir. Bu durumlarda ayrıntıya inince evliliğin getirdiği yükün ve sorumluluğun kadında , erkekte veya her ikisinde kaldırılamaması sonucu sorunlar artmaktadır. Peki bu can sıkıcı sorunlar neler ve nasıl davranılmalıdır?

Evlilik Sorunlarının En Büyük Nedenleri ve Çözümleri

Psikoloji uzmanlarının ve evlilik danışmanlarının evlilik geçimsizliği yaşayan bireyleri incelediğinde en baştaki nedeni cinsellik gelmektedir. Genellikle bunu dile vurmaya çekinen insanlar bu büyük sorunun altından başka sorunlar çıkarmaktadır. Eğer iki eş arasında cinsellik uyumu yoksa evlilik büyük bir sıkıntıya girmektedir. İlk öncelikle evliliğimizde bir sorun yaşıyorsak kendimize yatakta mutlu muyuz sorunu sormalı ve eşimize isteklerimizi kibar bir dille açıkça dile getirmeliyiz.

evlilik-sorunlari

İkinci ve yine önemli bir neden çağın getirdiği sorumluluktan ötürü çalışma hayatı ve yaşamın döngüsünün hızlı akmasından ötürü eşlerin birbirine zaman ayıramamasıdır. Ne yazık ki günümüzde gereksinimlerden ötürü çalışma saatlerimiz de artmaktadır.  Trafikmiş, varsa çocuğun sorunları gibi bir sürü zaman ayrılması zorunlu etmenler derken eşler genellikle ikinci plana atılmaktadır. Eğer bir takım sorunlarınız varsa bunu unutmayan ki eşinizi karşınıza alarak ona zaman ayırarak sıkıntılarınızı dile getirerek çözebilirsiniz. Onunla ayıracağınız kısa vakitleriniz bile olsa bunu değerlendirmek ve kendinizi daha iyi dile getirmek unutmayın ki sadece sizin elinizde. Bir evliliğe başlarken kendiniz olduğunuz kadar eşinize karşı empati duygusu da duymalı ve onu anlamaya çalışmalısınız. Mutluluk kapısının kilidi sizin ellerinizde olduğunuzu unutmayın.

Ayrıca bu önemli konuya da değinilecek olursak şiddet, bağımlılık gibi nedenler olup tüm üstünüze düşenleri yapmanıza rağmen eşinizle hala sorunlar yaşıyorsanız daha çok yıpranmadan bir uzmana danışarak çözüm bulmalısınız. Hayatınızda bir başlangıç veya bitiş kararı alırken ya sonrasını düşünmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir