evlilik-terapisti
Aile Terapisti İstanbul Anadolu Yakası
29 Ocak 2017
evlilikte-kaybetme-korkusu
Evlilikte Kaybetme Korkusu
4 Şubat 2017

Evlilikte Cinsel Sorunlar

evlilikte-cinsel-sorunlar

Bir ömür boyu aynı yastıkta yaşamak, zor iş! Ekonomik sıkıntılar, monotonluk, çocuk derken bir bakarsınız ki  karşınızdaki kişi artık bir yabancıya dönüşmüş! Artık cinsellikte sizin için çok büyük bir lüks olmuş. Bir kadın ve bir erkeği bir arada tutan unsurlardan en önemlilerinden biridir cinsellik. Cinsel hayatına önem veren ailelerin genellikle daha mutlu olduğunu söylüyor uzmanlar.

Çiftlerinin Birinin Cinsel İsteksizliği

Cinsel isteksizlik çiftlerin birbirine olan yaklaşımını normal hayatta da olumsuz yönde etkiler. Bu durum kimi zaman erkeklerde, kimi zaman ise kadınlar da görülebiliyor. Takıntısı olan kişilerde ise cinsel isteksizliğe daha fazla olabiliyor. Eşinizin diş yapısı, ağız yapısı, vücudunun tüylü ya da tüysüz olması, vücudundaki kusurlar ve bunun gibi sebepler cinsel isteksizliğe olan etmenlerin başlıcaları olarak öne çıkıyor. Bu gibi sorunlarda psikolojik destek almayan çiftler arasında soğukluk oluşabiliyor ve bu soğukluk, aldatmaya kadar varan vahim sürece doğru ilerliyor.

Vajinismus

Vajinismus hastalığı kadınlarda, ilişki sırasında vajinanın kasılıp birleşmeye izin vermemesidir. Çoğunlukla cinsel korkularından ve ilk gece korkusundan başlayabilmekedir. Bu sorunu aşmak piskoterapi ve ilaç tedavisi ile başarılı sonuçlar alabilir.

evlilikte-sorunlar

Erken Boşalma

Erkeklerde erken boşalma eğer fiziksel bir rahatsızlık yok ise, psikolojik bir durumdur. Toplumun erkekten beklentisi veya başaramazsam gibi kaygılar buna neden olabilmektedir. Erken boşalma olduğunu düşünen erkekler, başarısız olma kaygısı yüzünden eşinden kaçar ve toplumumuzun baskısı yüzünden bu durumda doktora gidebilen erkek bir hayli azdır. Bu durumda doktor tedavisi ve psikolojik tedavi, ilaç tedavisi uygulandığında büyük ölçüde olumlu sonuç verir.

Sorunun Çözümü

Cinsel sorunlarınızdan kaçmayınız, bu gibi sorunlardan kaçtığınızda aynı sorunlar tekrar tekrar karşınıza daha büyük bir şekilde gelecektir, ayrıca eşinizi suçlamak ve onun kusurlarını yüzüne vurmak ta sizi çözüme ulaştırmaz. Unutmayınız ki cinsellik iki kişilik bir olaydır. Karşılıklı oturun konuşun ve sorunlarınızı çözmeye çalışın, eğer ki çözemiyorsanız mutlaka bir evlilik terapistine veya bir uzmana başvurun.

Birbirinizle cinsellik konusunda konuşmaktan çekinmeyin. Eğer hoşunuza gitmeyen tarafları varsa bunu eşinize mutlaka söyleyin. Birbirinize karşı olan ön yargılarınızı mutlaka kaldırın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir