evlilik-terapisti-nedir
Evlilik Terapisti Kadıköy
16 Şubat 2017
aile-terapisti-avrupa
Aile Terapisti İstanbul Avrupa Yakası
21 Şubat 2017

İlişki Terapisti İstanbul

iliski-terapisti-faydalari

Hayatınızda verebileceğiniz en önemli kararlardan biri evliliktir. Evliliğe hazırlanan çiftler ve özellikle ilk defa evlilik yapacak gençler nasıl bir yuva kuracağı hakkında endişelenebiliyor. “İyi bir eş olabilir miyim?”, “İyi anne-baba olabilir miyim? gibi sorular gençlerin kafasında geçebiliyor. Daha önce evlilik yapmış olan bireyler evlilik tecrübesi yaşadığı için bu sorunla daha az karşılaşabiliyor. Fakat yine de her birey farklı olacağından dolayı her yeni evliliğin farklı sorunları olabiliyor. Bu konularda evliliğe hazırlanan çiftler için yakın çevreden akıl almak yerine ilişki terapistlerinden tavsiye alıyor. Günümüzde çokça yaygınlaşan evlilik ya da ilişki terapisti hizmetleri nedir, faydaları nelerdir, nasıl yapılır gibi konuları bu yazımızda anlatacağız.

İlişki Terapisti Nedir?

Evlilik terapisti ya da ilişki terapisti üzerine yapılan tanımlardan en geneli ilişkileri veya evlilikleri için endişede olan, ilişkilerinin kalitesini yükseltmek isteyen, sağlam temellerle evlilik kurmak isteyen ve bazen de ayrılmayı düşünen çiftler için yardımcı olur. Evliliğe hazırlanan veya çiftlerde aile ya da arkadaşlardan alınan tavsiyeler gerçekçi olmadığı durumlarda, bir orta yol hali bulunmadığı zamanlarda, birlikte karar verme süreci zorlaştığı durumlarda yani çiftler kendilerini sıkışmış ve zorlanmış hissediyorsa ilişki terapistlerine başvurabilirler. İlişki ve evlilik terapistleri çiftlere sağlam temellerle ömür boyu sürecek bir ilişkiyi kurabilmek için destek olurlar.

iliski-terapisti

İlişki Terapistinin Faydaları Nelerdir?

İlişkilerde ya da evliliklerde çiftlerin kendi başlarına bazı sorunları çözebilmesi kolay değildir. İlişki terapistleri bu anlamda çiftlerin sorunlarına daha vakıf olup sorunları çözme konusunda faydalı olurlar. Evlilik terapistleri çiftleri yalnızca dinlemezler, çiftlerin birbirleriyle olan ilişkilerini gözlemleyip bu anlamda çiftlere doğru şekilde çözüm üretirler. Evlilik terapistleri çiftlerin sorunlarını çözerken mantıklı kararlar aldırıp bu kararları uygulama anlamında daha iyi motivasyon verirler. Evlilik terapistlerinin faydalarından biri ise çiftlerden birinin tek başına anlatmaya çekindiği konuları eşiyle birlikte daha rahat bir şekilde ortaya atabilirler. Bunun yanında çiftler için bireysel terapi almaktan daha ekonomik bir şekilde terapi almak konusunda avantaj sağlıyor. İlişki terapistleri çiftlere sorunlarını, kuşkularını, düşüncelerini ve hayallerini güvenli ve sağlıklı bir ortamda paylaşmaları konusunda faydalı olurlar. Çoğu insanın merakı olan ilişki terapisti fiyatları ise çiftleri zorlayacak çok büyük rakamlar değildir.

İlişki Terapileri Nasıl Yapılır?

İlişki terapistleri geçmişten, yaşanmışlıktan ziyade güncel sorunlara odaklanarak şimdi ne yapılabilir gibi konuları incelerler. Eşlerin sorunlarının nasıl ortaya çıktığını, bu sorunların nasıl çözülebileceğine odaklanarak tatmin edici kararlar verirler. Böylece çiftler farkındalık edinerek kararlılıkla ne yapacaklarını konuşurlar. Evlenmeye hazırlanan çiftlere evlilik terapisti testi yapılarak bireyleri daha iyi tanırlar. Elbette ki ilişki ve evlilik terapisti sürecinde eşler zaman zaman tartışabilirler. Profesyonel bir ilişki terapisti eşler arasında taraf tutmadan tamamen nötr kalarak sorunları çözerler. Evlilik ya da ilişki terapilerine katılan eşler istedikleri takdirde bireysel terapi de alabilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir